';

Trenérův glosář: Nehýbeme se a doplácíme na to. Změna je snadná

Nehýbeme se. Hýbeme se málo. Možná se hýbeme i špatně. Já říkám, že jakýkoliv pohyb je lepší než žádný. Důležité je se hýbat, hýbat a zase hýbat. Je celkem jedno, co děláte za sport. Dnešní problém není v tom, že lidé, děti nesportují, ale v tom, že se nehýbou. Přirozeně, nekoordinovaně nehýbou.

Když jsem začal pracovat jako trenér ve fitness, bydlel jsem ve Stodůlkách a pracoval ve Vysočanech. Brzy ráno jsem vyšel z bytu, výtahem sjel do garáže, sednul do auta a jel do práce. V práci zaparkoval v garáži, vyjel výtahem do fitka, sednul na zadek a čekal, až mě někdo bude potřebovat. Zacvičil si a po práci vše zopakoval, jen obráceně. Připomínám vám to něco? Nebo…

Ráno vstanu a hodím autem děti do školy (teď už nemluvím o sobě), jedu do práce, po ní letím autem pro děti a vezu je na kroužek gymnastiky. Po jejich tréninku sedneme do auta a go domů na úkoly. A tak dále.

Na konferenci České komory fitness „Pohyb na předpis“ měl profesor z Palackého univerzity nádhernou prezentaci na téma problematiky pohybu dětí. Většině lidí, a to jak dospělým, tak dětem, chybí přirozený pohyb. Například chůze. V mé přednášce Prologue ve Wind of Change například doporučuji vystoupit o jednu zastávku dříve a jít na místo určení pěšky. Když vezmeme, že zastávky jsou od sebe cca půl kilometru a půjdete do práce a z práce, tak máte za den jedn kilák navíc. Nestálo vás to žádné peníze, žádné velké úsilí, ani čas.

Už víme, že hýbat se musíme každý den. Pohyb znamená život a bez něj to prostě nejde. Z pohledu evoluce zažíváme třesk, kdy je naše tělo už z dob …

Za pracovní týden máte pět kilometrů, za měsíc 20. To už je skoro půl maraton. Kdo z vás naposledy běžel půl maraton? Nebo šel tolik kilometrů v kuse? Tohle se počítá. Tahle jedna cesta z práce a do práce může spálit 100 kcal. Není to mnoho, zhruba půlka piva, desítky. Ale když to děláte týden, měsíc, rok… Každý den k večeři tři piva? Co když si jedno nedám a zařadím chůzi do práce? Bum, jste mínus 300 kcal denně a to se vlastně nic nezměnilo…

Svého syna vozím do školky na koloběžce. Je to fantastické. Zvlášť, když se ráno zadaří a školku nám zavírají za 15 minut. Autem je to pět minut, ale to by nebyla zábava. Kluk je celý šťastný, ještě ve školce lovíme mouchy ze zubů a já jsem od toho sprintu na kolobrně úplně v háji. To je ovšem teprve ráno a čeká mě je ještě cesta do práce.

Máte pejska? Ten nás nutí jít se několikrát za den na chvíli projít. A to je dobře. Pejsek si hezky umí hrát s dětmi, třeba na přetahovanou o tátův nový zdravotní polštář. Spousta nekoordinovaného, spontánního pohybu. Hodně tahů, tlaků, trhů, síly úchopu, kdy se dítě snaží udržet co nejdéle svůj (můj) poklad. Hodně zábavy a smíchu (a bordelu). A to je dobře. 

Nejstarší paní, kterou trénuji, je 76 let. Krásný věk. Nikdy moc necvičila a teď mi vydrží přes dvě minuty v medvědím vzporu. To kolikrát …

Když jsem si pro řízení letového provozu ČR připravoval přednášku „správné sezení na židli“, našel jsem deset bodů, co má člověk dělat. Jeden z nich byl měnit polohu sed, leh a stoj. Jásal jsem. Konečně něco. Pak jsem zjistil, že je to reklama na polohovací stůl, kde člověk může psát i v leže. Ten, kdo má možnost, ať se jde v práci každých 15 minut, nebo alespoň jednou za hodinu projít. Zkusit se v sedě narovnat a aplikovat dechové cvičení. Změnit posturu těla, jeho napětí. Dostat tělo do jiné polohy. 

Ne každý má takové podmínky. Pracovní, osobní. Já jsem za ně nesmírně vděčný. Za to, že jdu do práce pěšky přes park. Že se mohu bez většího nároku na čas rozhodnout, jestli syna do školky povezu autem, kolobrndou, nebo půjdeme pešky (a do školky se dostaneme na oběd, protože kolem je spousta zajímavých věcí).

Je třeba se zamyslet, kolik přirozeného pohybu dokážeme vložit do svého života. Opravdu musíme své děti vozit do školek a škol a na všechny kroužky autem? A když jo, tak nenajdeme čas na nějaký spontánní nekoordinovaný pohyb na hřišti, v parku, nebo v lese? Problém obezity u dětí rapidně stoupá. A nejen u dětí.

P.S. Víte jaký je nejčastější důvod volby fitness kam lidi chodí? Dostupnost. Jedeme autem do nejbližšího fitness se projít na pás, který nám hlídá tep a zvednout pár kusů železa. Já říkám, že posilovna je základní stavební kámen pro všechny sporty. Přirozený pohyb je základ pro život.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
Share
Tagged in