Bolí mě záda a chci s tím něco začít dělat. I po poctivém a uvědomělém tréninku mě však záda nepřestávají bolet. Cvičím třikrát týdně už dva měsíce a má záda nic a ještě mě začalo bolet pravé koleno. Co to má sakra znamenat…?
Tohle se stává často, člověk se rozhodne cvičit a výsledky jsou malé, žádné nebo dokonce se objeví nový problém. Čím to je a kde se skrývá potíž?
Odpověď je poměrně jednoduchá. Pokud máš sedavé zaměstnání a sedíš šest, osm, deset a více hodin, tak ti pár cviků na záda a trocha protažení krční páteře moc nepomůže. Když ti ukážu tři cviky pro kompenzaci krční páteře a ty je budeš poctivě a pomalu cvičit, ve třech sériích po dvaceti opakováních, časově to zabere asi deset minut, sedíš ale osm hodin. To se bohužel vůbec nedá porovnávat.
Klíčem k úspěchu je neustálá kompenzace – náprava většinou špatné postury při sedavém zaměstnání. Pokud to jde, je potřeba co nejčastěji tělo (hlavu) srovnat v ose těla. Vytáhnout ji, bradu zatlačit do krku. Ucho je v rovině osy ramene a pánve. Hrudník vypnout vpřed a ramena tlačit k zemi. Lehce zpevnit břišní svaly a zhluboka, ale plynule dýchat. Pak teprve je možné začít cvičit…
Pokud se ti tahle kompenzace, tohle narovnání podaří několikrát za hodinu a pokud ho udržíš alespoň několik minut, máš vyhráno.
Řekněme, že osm hodin pracujeme, šest hodin spíme. Jak ovlivníme zbývajících deset hodin? Kolik hodin denně zvládneme cvičit? Každý den hodinu? Nebo třikrát za týden? Cvičit můžeme každou volnou chvíli, kterou máme. Pokaždé, když se narovnáme a zhluboka dýcháme, tak se naše tělo staví do správného napětí. I to je cvičení. Cvičení s velkými výsledky, tělocvična bude pak už třešnička na dortu.
Pokaždé, když se narovnáš, ucítíš změnu a tvé tělo ti poděkuje.