';

Trenérův glosář: Jak si můžeme hlubokým dechem zlepšit své zdraví

Na cvičení se snažím dívat pohledem souhrnných vzorců. Stejně jako v tréninku mám rád komplexní cviky, které zapojí velké množství svalů. I ve svých článcích se snažím o všeobecnou základní myšlenku. O hlavní principy, zásady a zákony. Jedna věc nejde bez druhé. Nemůžete efektivně hubnout bez kvalitního jídla (myslím příjem bazálního metabolismu a základní poměr živin) a tréninku (určitý stupeň intenzity) a regenerace (spánek). Proto se hodně vyjadřuji spíše všeobecně, než abych dával konkrétní rady. Cílem je pochopení základní podstaty a myšlenky než konkrétní cvik, nebo jogurty které vás k tomu dovedou.

Například voda po ránu. Sly Stallone ve své knize „Žít svůj sen“ radí pít po ránu studenou vodu (organismus začne vydávat energii už jen tím, že ji v sobě ohřeje), ajurvéda zase tvrdí pít převařenou, co nejvíce horkou vodu, slyšel jsem i o dietě, kde je základ vypít po ránu 1,5 l vody, nebo vodu se solí a další. Rad a cest je hodně, ale základ je voda. Proto má rada bude znít: Když ráno vstanete vypijte sklenici vody. Jestli bude studená, horká, nebo osolená je na vás a vaší cestě vyznaní.

O cvičení hlubokého dechu ale slyším z různých stran prakticky stejně. Proto si dovolím tuhle techniku popsat tak, jak jsem se ji naučil já a jak ji dál předávám.

Hluboký dech nás dokáže zklidnit a zrelaxovat. Zmírní nám vysokou tepovou frekvenci, uvolní svalové napětí, zpevní a posílí střed těla a ovlivní vnitřní orgány. Je „jedno“, v jaké pozici a kde dech trénujeme (občas praktikuji v metru). Nejednoduší je to ale vleže s nohama pokrčenýma (uvolní se tím břišní svaly). Teď můžeme říci hodně věcí o tréninku, ale postačím nám jen… Už pohodlně ležíte?

Zhluboka a velice pomalu se jemně nadechněte nosem, nádech by neměl být slyšet. Čím delší a jemnější bude tím lépe. Při nádechu tisknete jazyk na horní patro. Aktivujete tím hluboký sval v krku a také bránici. Dech směřujte tři až čtyři prsty pod pupík. Japonci tohle místo nazývají Hara – já bych to přeložil jako bod maximální síly. Chvíli dech podržte a uvědomte si, kde všude cítíte jeho tlak…? Je to podbřišek? Jsou to boky? A bedra? Výborně. Pomalu vydechujte a na konci zatlačte spodní břicho do spodních zad. Při relaxaci ať je výdech delší než nádech. Snažte se o co nejdelší dobu nádechu a výdechu.

Večer než půjdete spát zkuste se hodinu nedívat na televizi a telefon. Čtete si knížku, poslouchejte hudbu, nebo si povídejte s vaší lepší polovičkou. Vynechte modré světlo. Vaše lampa ať vydává příjemně žluté až oranžové světlo. Před spaním několik minut trénujte dechové cvičení s myšlenou zaměřenou jen na dech. Ráno si vypijte sklenici vody.

Pokud vám bude líp, bylo mi ctí… 

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
Share
Tagged in