';

Trenérův glosář: Odkaz starých mistrů a odpovědnost říci NE

Při tréninku bojových sportů jednoho dvanáctiletého klučiny jsem si uvědomil, že jsem asi už „jinde“, že „stárnu“ (ne, že bych se tak cítil). Generace, kterou trénuji nezná mé hrdiny z dětství jako je Jean-Claude van Damme, Arnold, Sly nebo Bruce Lee. Strašné. Jak je nemohou znát…? Ty kluci stále hrají a cvičí.

Víte, co je nejlepší na nožkaři van Dammovi? Jeho filmy jsou sice Béčka, ale pro kolik kluků (jako já) je vzorem a přivedl je ke sportu, ke cvičení, k bojovým uměním? Celý život cvičit, předvádět bojové scény, držet se v kondici, dobře jíst, ať jsou vidět kostky na břiše, není lehké. I když je to dobře placené. Jsme schopni vyjít ze své komfortní zóny pro možnou slávu, která se nemusí podařit? Kritika a posměch ostatním jsou snadné.

Co mě asi nejvíce fascinuje je slovo NE. Na dech beroucí nabídky, kteří ti kluci dostali, ale odmítli ve víře svého snu. Sny se sice plnit nemusí. Z rad velice úspěšných lidí, které trénuji, vím, že záleží hodně na štěstí, prostředí a lidech kolem vás. Však bez toho snu, té vůle, by nic nebylo. Ta neuvěřitelně silná vnitřní motivace je důvod, proč se z lidí stávají hrdinové. Arnold slyšel mnoho důvodů proč nemá hrát, ale má jít dál cvičit a dělat obchodního ředitele pro značku Weider. Stallone čekal sedm let, než dostal šanci udat svůj scénář a neprodal ho za peníze, ale podmínku hrát hlavní roli (a to mu ji nechtěli dát a peníze potřeboval).

V knize Taiko od Eidži Jošikawy se píše „Velkého muže nedělají jen vrozené schopnosti. Musí se též vyskytnout okolnosti, které mu dají šanci vyniknout. Tyto okolnosti bývají většinou nepříznivé …“. 

Je dobré mít učitele, který vás vede a převyšuje. Je neskonale fantastické mít rodiče a přátele, kteří za vámi stojí a podporují vás. Však bez té bezmezné víry, která je palivem našeho hnacího motoru nedokážeme nic. Přeji všem mladým sportovcům, malířům, hercům a vědcům, všem dětem, které mají sny a touhy o vyšší princip stejně úžasné hrdiny jako jsem měl já. Zvlášť pokud jejich hrdinové budou zároveň jejich rodiče. 

Když se koukám na Postradatelný 2 a vidím, jakou ty staříci mají formu, stydím se a hned udělám pár kliků abych se ujistil, že jsem stále hladový.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
Share
Tagged in