';

Trenérův glosář: Dva zákony pohybu. Dva zákony stravy

Stále hledáme nové a nové tréninkové metody a dietní fígle, které nám pomohou k naší vysněné postavě. Jsme zahlceni vlnou informací o tom, co je dobré, co se má a co zaručeně-stoprocentně-určitě musíme jinak nenajdeme klíč k postavě Arnolda, nebo Jennifer Lopez. Cest a řešení je opravdu mnoho. Ať jsem masožravec, nebo vegetarián. Vyhublík či ektomorf. Každý si najde něco. Je ale něco, bez čeho se nikdo neobejde. Nazval jsem to dva zákony. Dvě základní pravidla, která musíme všichni splňovat bez ohledu na víru a pohlaví.

Na začátku toho (cvičení) je motivace. Proč to vlastně chceme a děláme? Síla naší motivace (může být vnitřní, nebo vnější) je nejdůležitější. Je to sen, zdraví, rodiče, nebo partner co nás nutí do změny? Proč začínáme sportovat, cvičit, zajímat se o to, co jíme, hubnout, nabírat?

Z hlediska tréninku jsou dvě důležité věci. 

Intenzita. Intenzita našeho cvičení určuje množství zapojení svalů. Každý pohyb a výdrž musíme prožít. Mysl se soustředí na každou část svalové práce. Není lehké to popsat (natož udělat), ale pokud cvičíme třeba vzpor/prkno (světový rekord je 8 hod 15 min) třeba jednu minutu celé naše tělo pracuje. Začínáme se potit, třást. To je napětí, to je intenzita. Patnáct minut takového cvičení, kdy do toho dáme všechno. Mysl, tělo, pot a krev je víc než hodinka pozingu u cvičení bicáků. Když šplhám na skálu, celé tělo a mysl pracuje. Udrží mě další hmat, kam mám dát nohu? To je napětí a práce. Tohle potřebujeme dostat do každého sed-lehu co děláme. Je to nesmírně těžké. Chce to trénink, klid, soustředění a oddanost.

Pravidelnost našeho cvičení je další posun k tréninku. Hýbat a balancovat napětí musíme každý den, ale pravidelnost téhle kompenzace a tréninku nás posune dál. Dá se to i matematicky spočítat. Představte si, že máte obtížnost tréninku 1-10 (jedna nejlehčí). Trochu sportujete a jste třeba na 3. úrovni. Trenér vám napíše trénink 3x týdně. Za každý odcvičení trénink máte 5 bodů. Dohromady musíte nasbírat 300 bodů a pak jdete na úroveň 4.  Ale za každý trénink, který nedáte (je jedno proč…nemoc, lenost, škola ..) máte mínus 2,5 bodu. Dvanáct týdnů pravidelně makáte (máte 180 bodů),a pak přijdou zkoušky. Šest týdnů učení, bum – minus 45 bodů, pak udělám maturu, následuje týden v hospodě, bum – dalších 7,5 mínus. Uděláme tři kroky vpřed a jeden vzad. Změna, posun vpřed není otázkou týdne či měsíce. Rok cvičení je teprve začátek.

Trpělivost (disciplína a intenzita) výsledky přináší. Dělejte sport pro něj samotný a bude vám nádherně.

O stravě si povíme příště.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
Share
Tagged in