';

Trenérův glosář: Má babička je důkaz, že cvičit se dá v každém věku

Nejstarší paní, kterou trénuji, je 76 let. Krásný věk. Nikdy moc necvičila a teď mi vydrží přes dvě minuty v medvědím vzporu. To kolikrát nedokážou ani třicítky v tréninku. Mé babičce je 82 a je po velice těžké mrtvici. Díky medicíně, své železné vůli, kované celoživotní prací na statku, se z toho dostala. Každý den ale musí cvičit. Každý den chodí na dlouhé procházky. Každý týden cvičí pod dohledem fyzioterapeuta. A vypadá skvěle.

S věkem nám klesá síla, obratnost, ohebnost. Zhoršuje se nám koordinace pohybu a motorika. Je ale něco co můžeme trénovat v každém věku. Vytrvalost. Japonský „stařík“ Hidekiči Mijazaki stále běhá, trhá rekordy a závodí. Chůzi a běh můžeme začít (s ohledem ke svému zdravotnímu stavu) v každém věku. Má babi a pan Mijazaki jsou pro mne důkazem, že to jde. Zvlášť když má člověk kolem sebe lidi, kteří při něm stojí a pomohou mu.

Jako trenér vím pár věcí o lidském těle. Ale spíše nevím. Proto mám kolem sebe fyzioterapeuty a doktory, kteří mi pomáhají. Určují diagnostiku a vedou. Hlubokým dechovým cvičením pravděpodobně u nikoho nic nezkazím, ale je potřeba více odborníků na správnou diagnostiku a trénink. Naši dědové a babičky můžou cvičit na strojích (z hlediska kompenzace svalového napětí) můžou cvičit na TRX (z hlediska core a svalového rozvoje) můžou pěstovat vytrvalostí sporty.

Vlastně si vzpomínám, že párek „důchodců“ mě předběhl minulý rok na Drachenwand ferratě v Rakousku a ani se neobtěžoval jištěním. Jedna starší paní (asi 75 let) mě předběhla na 21. kilometru na půlmaratonu. Měla svítivě žluté tričko s černým nápisem „český svaz houbařů Krč„, já měl sice zlomený žebra ze soustředění thai boxu, ale tohle uvidím před sebou napořád.

Podporujme pohyb a sport u starších lidí. Je to jeden z klíčů dlouhověkosti a kvalitního staří. Vyváženost svalového napětí, stálost vnitřního prostředí, psychická uvolněnost díky hormonům vyplavovaným pohybem. A tisíce zkušeností, které se můžeme učit… Když nebudeme pečovat o své tělo, kde budeme žít? 

P.S. Cvik „obracené prkno“ dává pěkně zabrat. Je fantastický. Objevil jsem ho v jedné moderní knize o cvičení, abych zjistil, že ho dávno cvičí staří sokolové …

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
Share
Tagged in